Příběh našeho rodinného pivovaru Rampušák v Dobrušce

Vítejte v našem Rodinném pivovárku Rampušák, kde se prolíná tradice, historie i nadšení pro řemeslo. Naše cesta začala velkým rozhodnutím. Táta, Milan Vedra, se odhodlal osamostatnit a koupil budovu pivovaru v Dobrušce. Přestěhovali jsme se z Hlinska a v Dobrušce tím začala novodobá historie dobrušského piva. 

Historie pivovaru

Příběh tradice dobrušského pivovarnictví sahá až do 14. století, kdy bylo městu uděleno várečné právo. Po různých výkyvech ve vlastnictví i výrobě během 19. a 20. století zůstal pivovar roku 2005 opuštěný. My jsme celý areál pivovaru se sladovnou odkoupili v roce 2007

Než jsme vůbec mohli uvařit pivo, museli jsme kompletně obnovit technologie. S tím jsme se pustili také do obnovy a rekonstrukce celého areálu s cílem držet se tradic, poctivé výroby a vrátit dobrušskému pivu věhlas. Výrobu piva si vzal na starost v samých začátcích samozřejmě táta, jakožto vyučený sládek. V lednu 2008 jsme konečně uvařili vytouženou první várku. Byla to jak jinak než 12° Rampušák. 

Náš táta dával řemeslu vždycky všechno. A kdo nás už chvíli zná, ten ví, že i my jako rodina vlastně celý život žijeme v pivovaru. Bydlíme tu i pracujeme. Všichni dáváme naší práci vše co můžeme, aby byla všechna naše piva vždycky ve skvělé kondici. 

Minipivovar roku 2023

Dnes nabízíme širokou paletu pivních stylů. Mnohé druhy našeho piva si získaly uznání a ocenění jak od vás, našich zákazníků, tak i v odborných degustacích. Tyto úspěchy bereme jako odměnu za úsilí, které do práce vkládáme. Každé takové ocenění nebo pozitivní zpětná vazba nás žene dělat svou práci dál a nejlíp jak to dovedeme. 

 

Piva vyrábíme z vlastního sladu na původní měděné varně z roku 1936 klasickým dvourmutovým způsobem. V loňském roce jsme dokonce získali ocenění Minipivovar roku 2023 od Sdružení přátel piva.

 

Málokdo ví, že i mimo pivo jsme dosáhli dalšího úspěchu. Po rekonstrukcích, které se táhly mnoho let, byl objekt našeho pivovaru v roce 2015 zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek České republiky. A to díky citlivé rekonstrukci sladovny a pivovaru, se zachováním a zprovozněním zachráněných původních technologií.

Náš sortiment 

Nabízíme stabilně pět druhů stálých piv, a to 11° světlý ležák (Dobrušská 11), ve filtrované i nefiltrované variantě, dále pak 12° světlý ležák (Rampušák), 13° polotmavý speciál (Muderlant) a 15° světlé speciální pivo (F. L. Věk), která se vyrábí pouze jako nefiltrovaná. Pravidelně náš sortiment rozšiřujeme o pivní speciály a nově jsme do stálé nabídky přidali nealkoholické pivo.

 

Kam na Rampušáka?

Ptáte se, kde můžete naše piva ochutnat? Doražte buď přímo k nám do Dobrušky, prohlédněte si náš pivovar a zastavte se v naší hospůdce, nebo doplňte zásoby v naší pivovarské prodejně!  

Čerstvě stočená piva vám dovezeme až k vám domů! Dopravu zajišťujeme na pravidelných trasách po celé republice, a to v konkrétní termíny. Stačí tedy vybrat piva podle chuti a my vám v předem daný den dovezeme láhve, malý soudek nebo i sud až k vašim dveřím. 

Rozšiřujeme také naše odběratelské sítě a pivo už najdete v lokálních obchůdcích a krámcích s potravinami. Točené pivo si můžete dát také v řadě hospůdek a restaurací po celé republice. Mrkněte, kam zamířit!

Že jsme dokázali navázat na dlouhou tradici dobrušského pivovarnictví nebylo jen tak. A bez vás, našich zákazníků, by to prostě nešlo. Děkujeme za vaši přízeň. Opravdu si vážíme každého, kdo naše pivo kupuje a doporučuje. Pokud vás zajímají další novinky z dění v pivovaru, sledujte náš Facebook nebo Instagram. Můžete také odebírat náš newsletter, díky kterému vám žádná pivní novinka neuteče! Dej Bůh štěstí!

 

Další články